Laenu intressimäär

Millele peaksite pöörama tähelepanu, võrreldes erinevate pankade poolt pakutud  laenuintressimäärasid?

Uurime kõigepealt, mida see näitaja üldse tähendab?

Laenu intressimäär on laenu maksumus, mis tuleb pangale tasuda laenatud vahendite kasutamise eest. See tähendab, kui kalliks konkreetne pangalaen teile lõpuks maksma läheb.

Kuid neid protsente võrreldes tuleb silmas pidada, et näiteks 9% kogu laenusummast ja 9% laenujäägist on kaks erinevat numbrit. Esimene väheneb aja jooksul vastavalt võla kustutamisele, teine aga jääb muutumatuks. Selge see, et esimene variant on laenuvõtjale kasulikum.

Krediidiasutused võivad intressimäära arvutada mõlemal viisil. See on esimene asi, mida laenu kulukuse hindamisel arvestada.

Teine asi on intressimäära tüüp.

See võib olla fikseeritud, ujuv või fikseeritud teatud perioodiks. Kui esimese ja viimasega on kõik selge, siis ujuva intressimääraga on asi keerulisem. Fikseerimata intressimäära korral märgitakse lepingusse baasintressimäära tüüp (see ongi „ujuv“) ja riskimarginaal, mis arvutatakse iga kliendi kohta eraldi ja laenu tasumise jooksul ei muutu. Kõige tavalisem baasintressimäära tüüp on euribor, mida vaadatakse üle iga kuue kuu tagant.

Milline intressimäär on kõige kasulikum? Seda ei saa kindlalt öelda: kõik sõltub jooksvast olukorrast finantsturul ja baasintressimäärade suurusest.

Kuid vähemalt teate nüüd, mida laenupakkumise valimisel jälgida.